zamienniki oem

Nie zamieniaj na… zamiennik (chyba że jakości OEM)!

Samochody służbowe stanowią kluczowy element działalności wielu firm i przedsiębiorstw. Ważne jest, aby były one niezawodne. By zapewnić optymalne działanie pojazdów, konieczne jest ich odpowiednie utrzymywanie i konserwacja – w tym wymiana części.

Zamienniki a gwarancja

Czy decydując się na części zamienne, które nie pochodzą od producenta pojazdu, musimy liczyć się z utratą gwarancji? Jak się okazuje, niekoniecznie. Producenci samochodów nie mogą obecnie uzależniać jej od tego, czy samochód jest serwisowany w ASO. Użytkownicy powinni jednak zwrócić uwagę, by dany warsztat przeprowadził naprawę zgodnie z wymaganiami producenta. 

Celem Rozporządzenia z dnia 1.06.2010 r. o Włączeniach Grupowych oraz zestaw Wytycznych Komisji Europejskiej, dotyczących stosowania w sektorze motoryzacyjnym europejskiego prawa o konkurencji – w skrócie nazywane MVBER lub BER, jest zlikwidowanie monopolu producentów samochodów na naprawy gwarancyjne pojazdów i sprzedaży ich części zamiennych.

Właściciele samochodów mogą więc dokonywać napraw także w nieautoryzowanych zakładach, bez obaw o utratę gwarancji. Jednym z warunków jest zastosowanie odpowiednich części zamiennych. Będą one miały jednak gwarancję nie producenta pojazdu, a gwarancję producenta części.

Jakie części zamienne wybrać?

W okresie gwarancji powinniśmy zdecydować się na części oryginalne lub części o porównywalnej jakości, które są dopuszczone przez producenta pojazdu. 

Jednak część o porównywalnej jakości nie jest identyczna pod względem jakości z częścią fabrycznie montowaną w pojeździe. Zamiast tego, ma ona jakość, która jest porównywalna z jakością innych części zamiennych w określonym asortymencie, dostarczanych przez producentów pojazdów do ich autoryzowanych warsztatów naprawczych (w tym części z tzw. asortymentu ekonomicznego).

Klasyfikacja części zamiennych

By podjąć dobrą decyzję w kwestii wyboru części zamiennej do pojazdu, niezbędna jest znajomość poniższych skrótów:

 • OE (ang. original equipment) – oryginalne części sygnowane logo producenta pojazdu (np. VW, Mercedes, Ford).
 • OEM (ang. original equipment manufacturer)  lub Q – oryginalne części zamienne, które są oferowane przez renomowanych producentów takich jak np. LUK, SACHS, ATE, TRW, BOSCH czy LEMFORDER. Mają one identyczną jakość jak części OE i są produkowane przy użyciu tych samych technologii, często na tych samych liniach produkcyjnych. Są dopuszczone do stosowania w autoryzowanych serwisach podczas napraw i przeglądów gwarancyjnych. Co więcej, średnio są tańsze od OE o 15-20%.
 • OEQ (ang. original equipment quality) lub P – części zamienne o jakości porównywalnej z częściami OE, dostarczane przez renomowanych producentów jako alternatywny zamiennik o takiej samej lub porównywalnej jakości z częściami OE. Mogą być wykonywane w nieco innej technologii, jednak z zachowaniem wymagań jakościowych producenta pojazdu, na które części tego typu gwarancji udziela ich producent. W przypadku oznaczenia PJ są to części rekomendowane przez producenta pojazdu. Części takie mogą być stosowane również w autoryzowanych stacjach obsługi do przeglądów i napraw – także niektórych gwarancyjnych. W ich przypadku cena w danej referencji może się różnić o nawet 35% w stosunku do części OE.
 • AM (ang. after-market) lub Z – części zamienne powszechnie zwane zamiennikami, których producentami są mniej znane firmy. Nie można stosować ich w autoryzowanych stacjach obsługi, ponieważ nie spełniają wymogów jakościowych producenta pojazdu i nie posiadają odpowiednich certyfikatów jakości producenta pojazdu. Ich cena różni się znacząco od ceny zakupu w stosunku do części OE  – nawet o 60% w zależności od referencji. Niestety idzie za tym też ich niższa jakość i trwałość, ponieważ są one wykonywane często w innej technologii i z innych materiałów.

Oryginalne części zamienne producenta pojazdu

Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, powinniśmy zdecydować się na wybór oryginalnych części zamiennych od producenta pojazdu. Co za tym przemawia?

 • Zgodność z pierwotną specyfikacją pojazdu. Oryginalne części zamienne są produkowane przez samych producentów samochodów lub ich zaufanych poddostawców.
 • Pewność działania. Są one testowane pod kątem wydajności, trwałości i bezpieczeństwa przez producentów samochodów. Można mieć pewność, że nie wpłyną negatywnie na wydajność ani bezpieczeństwo pojazdu.
 • Żywotność. Takie części zamienne tworzy się z wysokiej jakości materiałów przy spełnieniu odpowiednich standardów. Przekłada się to na wyższą niezawodność pojazdu i większą oszczędność w skali lat.
 • Bezpieczeństwo. Oryginalne części zamienne produkuje się z uwzględnieniem rygorystycznych standardów bezpieczeństwa. 
 • Doskonałe dopasowanie. Są one stworzone do konkretnych modeli samochodów, dzięki czemu idealnie dopasowują się do ich układu i systemów.

Zamienniki samochodowe jakości OEM

Wybór zamienników samochodowych jakości OEM również wiąże się z szeregiem korzyści. Do głównych zalet przemawiających za ich wyborem należy m.in.:

 • Wysoka jakość. Są one projektowane zgodnie z tą samą specyfikacją, co części oryginalne dostarczane przez producenta pojazdu.
 • Koszt. Wśród alternatywnych zamienników nie jest on co prawda najniższy, ale wypada pozytywnie na tle części oryginalnych.
 • Dostępność. Części jakości OEM znaleźć możemy zarówno w autoryzowanych punktach sprzedaży, jak i niezależnych sklepach motoryzacyjnych. 
 • Wiarygodność. Zamienniki OEM są produkowane przez renomowane firmy, kierujące się doświadczeniem i wiedzą, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości i niezawodności części zamiennych.
 • Kompatybilność. Zamienniki jakości OEM są zaprojektowane w taki sposób, by idealnie pasowały do konkretnych modeli samochodów. Minimalizuje to ryzyko problemów z montażem czy niezgodnością.

Zamiennik? Tak, ale nie każdy.

Każdy Serwis, który wykonuje obsługę samochodów będących w okresie gwarancji, jest zobowiązany do wykonania płatnego przeglądu gwarancyjnego, korzystając z części z grupy OE i Q lub rekomendowanych przez producenta pojazdu.

Jeśli natomiast okres gwarancji minął, mamy możliwość skorzystania z szerokiej gamy części zamiennych. Nie zapominajmy jednak, że z niższą ceną wiąże się także niższa jakość, co w efekcie może powodować większą zawodność i krótszy czas bezawaryjnego korzystania z pojazdu, w którym zostały one zamontowane.

Szukasz firmy, dzięki której nie będziesz musiał martwić się o swoją flotę? Zapytaj o indywidualną ofertę obsługi floty samochodowej!

Czytaj także:

Serwisowanie i użytkowanie samochodu hybrydowego

Objawy zwiastujące awarię samochodu – najczęstsze usterki samochodowe

Likwidacja szkód komunikacyjnych